Detta omsorgsfullt vårdade hus om 198 kvm ligger i ett privat läge med endast en granne intill. 1,5-plansvilla med många sovrum, två på nedre plan och tre på övre, dubbelgarage och en trivsam och lättskött tomt som omgärdas av gärdesgård resp staket, åt alla håll.
Förutom att huset är mysigt och hemtrevligt, är allt av god kvalitet. För 26 år sedan byggdes detta Eksjöhus och utrustades med bergvärme, egen brunn, trekammarbrunn och inte minst dubbelgarage. Här kan den motorintresserade ägna mycket tid eller kanske önskas bara plats för "sommarpärlan"?
Huset är välisolerat och innebär förutom en låg energiförbrukning (energiklass C), även förmågan att hålla en sval inomhustemperatur sommartid. Och önskar mer värme eller kyla på övre plan finns en sprillans ny luftvärmepump installerad (april-26).
Huset har uteplats både på fram-och baksida med trädäckan altan respektive stenlagd uteplats. Då dessa vetter åt syd-resp norr kan alla soltimmar fångas in. Dessutom är både uteplatserna i ytterst privat läge.
Ca 1 km från fastigheten ligger Håknäsbadet med strand och bryggor. Suveränt att ha inom gång-och cykelavstånd! Matbutik finns i Harg ca 5 min med bil (ca 2,5 km) som ni dessutom passerar på väg till huset. Den är både välsorterad och är ombud för PostNord och Systembolaget. Busshållplats finns vid korsningen en liten bit från fastigheten.
I området finns även stall med ridhus samt möjlighet att inackordera eller ta ridlektioner.
Huset är givetvis besiktigat och protokoll finns att finna genom att skicka en intresseanmälan alt boka sig på visning och sedan logga in med bankid.
Välkomna att boka er för visning eller kontakta ansvarig mäklare vid stort intresse!






















































