50 m² totalt! Nybyggt och energieffektivt studiohus i 2 plan med låg avgift i lugnt och grönt område i härliga trygga Österskär!
+ Smakfulla material och fin planlösning
+ Härlig altan i vinkel i skönt solläge
+ Fönster i 3 väderstreck
+ Egen p-plats
+ Fiber och låga driftkostnader
+ Juridisk person OK
+ Andrahandsuthyrning kan godkännas efter prövning av styrelsen
+ Åkta stabil förening med rimlig belåning och ägd mark
+ Knappt 140 m till närmsta förskola, ytterligare en finns ca 250 m bort
+ Knappt 200 m till välrenommerade Österskärskolan
+ Knappt 700 m till Roslagsbanan
+ Ca 200 m till hav med bad -och båtplatser, därtill även närhet till fotbollsplan och grönområden
+ Avdelningsbart källarplan, ursprunglig 2:a som idag nyttjas som 3:a
ENTRÉPLAN
Entrédörr i glas för härligt ljusinsläpp i öster till välkomnande hall med ekparkett och plats för avhängning och förvaring i skjutdörrsgarderober.
Sobert helkaklat badrum med behagligt uppvärmt klinkergolv, söderfönster, duschplats, spegelskåp och kommod.
Smakfull ljus köksdel med goda arbetsytor i vinkel under överskåp. Vitvaror i form av induktionshäll, varmluftsugn, kyl/frys och diskmaskin - här lagar man gärna mat!
I öppen planlösning med köksdelen ligger det ljusa rummet med ekparkett och hörnfönster i norr och öster som ger ett behagligt ljus. Rummet har en god takhöjd om 2,5 m samt plats för mindre soffa och matbord. Extrautrustat med gardinskenor från My Window, eventuellt kan man även installera en braskamin (bygglovspliktigt). Utanför finns en stor trädäckad uteplats i vinkel där man gärna sitter - sommartid blir detta en extra bonus för sköna middagar utomhus!
NEDRE PLAN
Via den vackert ljusa trappan med glasparti nås det nedre planet som består av ett avdelningsbart rum med ekparkett och fönster i söder, väster och norr (bostaden är 2 rok enl lägenhetsförteckning men nyttjas idag som 3:a). Sovrum 1 med plats för dubbelsäng. Här har man ändrat planlösningen med glasväggar och den går även att ändra på annat sätt. Sovrum 2 har plats för säng och skrivbord, detta rum kan med fördel användas som barn- eller arbetsrum. Här finns även en mindre klädkammare under trappan vilken används som hemmakontor idag. För ytterligare information läs gärna bifogad teknisk beskrivning på pdf under dokument.
En parkeringsplats på entrésidan tillhör bostaden och det finns möjlighet att installera elbilsladdare för den som så önskar. På fasaden sitter en smakfull ytterbelysning och det finns en vattenutkastare på gavelsidan vilket är praktiskt för den odlingsintresserade.
Lummigt och lugnt område med närhet till bad och båtplats. Härliga badplatser på promenadavstånd vid Solbrännan och Badholmen samt kort cykelavstånd till Fiskartorpet vid Sätterfjärden. Här bor man lugnt i skärgårdsmiljö med Stockholms innerstad bara 30 minuter bort.