Visningar

Torsdag 12 Oktober KL: 12:00 - 12:30 Lunchvisning - Anmälan krävs Boka
Lördag 14 Oktober KL: 11:00 - 11:45 Välkomna! Anmäl er gärna Boka
Boka visning
  • Dela via:
Lågarö, Norrtälje

Lågarö bryggväg 57

Denna villa som likaväl kan nyttjas som ett lyxigare fritidshus, ligger likt en skatt längs med Lågarö bryggväg. Ni kan knappt ana från vägen att det bakom huset gömmer sig en stor härlig trädgårdstomt med gästhus, snickarbod och fina gräsytor för lek och spel. Huset i sig är dessutom något utöver det vanliga! Den gröna fasaden gör att huset smälter in fint in i omgivningarna och dess läckra utförande gör det lika spännande från utsidan som inifrån. Boarean på 149 kvm är välplanerad och de sociala ytorna är verkligen något extra. Här kan ni vara många utan att behöva trängas. Fira jul, midsommar eller varför inte en stor kräftskiva?
Ni välkomnas in i en rymlig hall med förvaring, som sedan leder vidare till resten av huset. Ett vardagsrum med tak öppet upp i nock (5,5 m) och trappa upp till loft med ytterligare sängplatser och myshörna. Vardagsrummet har plats för både större soffgrupp och matsalsbord och här finns utgång till altanen samt en gammaldags och effektiv järnkamin.
Tre sovrum på entréplan och på loftet hittar ni två platsbyggda sovkojor. Låt barnen få ett eget krypin!
Helkaklat badrum med wc, dusch och bastu samt ett nyligen renoverat kök i grått med bänkskivor i kvartskomposit och utgång till det inglasade matrummet som vetter mot trädgården.

Huset har genomgående en ombonad och lugn känsla! Här kan ni komma ner i varv och njuta av naturen och ledig tid. Ca 300-400 m ner till badplatsen vid Lågaröören och 5 min med bil eller cykelavstånd till Roslagens bästa bullar som inhandlas hos Rådmansö bageri i Södersvik!

Lågarö är ett populärt område på Rådmansös norra del. I Södersvik finns förskola, men dessutom har ni Gräddö med ICA butik och mycket mer, 10 min bort med bil. Ca 20 min från Norrtäljes stadskärna och ca en timme från Stockholms, samt fördelen med att inte behöva åka genom stan, utan ta E18 hela vägen. Naturreservatet Ridderholm är omtyckt, särskilt när det är säsong för Ramslök. Samstorps gård är ett utflyktsmål som mindre barn uppskattar extra mycket. Det är bara några av fördelarna med att bo just här...

Välkomna att boka in er på visning! Det går även bra att maila mäklare för besiktningsprotokoll!

Information

Bostadstyp Fritidshus
Boarea 149 kvm
Upplåtelseform Friköpt
Rum 4 varav 3-4 sovrum
Tomt 2915 kvm
Byggnadsår 1976
Pris 3 975 000 kr utgångspris

Ansvarig mäklare
Matilda Tengheden
Reg. Fastighetsmäklare
0703-89 65 75
Skicka e-post ›› Läs mer om mig

Extra kontaktperson
Sonja Melchior
Reg. Fastighetsmäklare
0703-89 65 76
Skicka e-post ›› Läs mer om mig

Unik villa med insynsskyddad tomt, plats för många och promenadavstånd till havet

Fastighetskarta
Fastighetskarta
Fastighetskarta
Fastighetskarta

Planritning

Planritning entréplan
Planritning entréplan
Planritning sovloft
Planritning sovloft
Matilda Tengheden

Matilda Tengheden

Reg. Fastighetsmäklare

Vad är din bostad värd?

Jag hjälper dig med en kostnadsfri värdering. Skriv till mig nedan.

Lågarö bryggväg 57

Bostadsfakta

Planlösning

Antal rum 4 varav 3-4 sovrum
Boarea 149 kvm. taxeringsinformation

Byggnad

Typ av byggnad 1-plansvilla
Fastighet Lågarö 10:32
Boarea 149 kvm
Byggnadsår 1976
Kommentar till byggnadsår Ombyggt 1999
Vatten & avlopp Egen brunn samt BDT-avlopp och wc till sluten tank
Stomme Trä
Fasad Trä
Fönster 2-glas
Bjälklag Trä
Utvändigt plåtarbete Lackerad plåt
Tak Papp
Grundläggning Krypgrund med avfuktare installerad
Uppvärmning Direktel, luftvärmepump samt två kaminer
Ventilation Självdrag
Övrigt om byggnaden Se frågelista samt besiktningsprotokoll
Övriga byggnader Gästhus (ej vinterisolerat) med två sovrum, badrum samt pentry. Snickarbod och carport.

Rum

HALL

Klinkers på golvet samt vitmålade väggar. Förvaring i garderob samt förråd där även varmvattenberedare står.

VARDAGSRUM

Stort ljust rum med större glaspartier mot trädgård samt utgång till altanen. Rummet är öppet i tak upp till nock och har ett mysigt loft som nås via spiralstrappa. Vitlutat trägolv, vita väggar och en vacker järnkamin. På loftet finns ett allrum samt två sängplatser i platsbyggda "kojor". Här är takhöjden lägre och sluttande.

SOVRUM 1

Sovrum med plats för större säng. Fönster mot norr samt samma fina golv som i vardagsrummet.

SOVRUM 2

Mindre sovrum med plats för enkelsäng. Trägolv och ljusa väggar.

SOVRUM 3

Här finns plats för dubbelsäng. Rummet har dessutom skjutdörrsgarderob och ligger avskilt från de andra sovrummen. Trägolv och vitmålade väggar.

KÖK

Grått kök från IKEA med bänkskiva i kvartskomposit i marmormönster. Ett fullt utrustat kök med integrerade vitvaror så som kyl/frys, diskmaskin samt inbyggnadsugn och spishäll (induktion). Gott om förvaring och arbetsytor samt utgång till framsidan via altandörr. Köket har plats för en mindre matgrupp, kamin samt access till det inglasade uterummet med plats för ett större bord. Trägolv och ljusa väggar.

BADRUM

Helkaklat badrum med ljust kakel på väggarna och klinkers i beige på golvet. Här finns wc, dusch, gott om förvaring i kommod och skåp. Handfat, tvättmaskin samt bastu.

Energideklaration

Utförd Behövs ej

Ekonomi

Pris 3 975 000 kr utgångspris
Taxeringsvärde 2 312 000 kr (fastställt avseende år 2021)
Varav:
  • Småhusbyggnad: 1 568 000 kr
  • Småhusmark: 744 000 kr
Typkod 220, Småhusenhet, bebyggd
Byggnadsvärde 1 568 000 kr
Värdeår 1991
Summa inteckningar 2 500 000 kr
Fastighetsskatt 9 287 kr
Elförbrukning 10 000 kWh/år
Driftkostnad 30 230 kr/år och fördelas enligt följande:
  • Uppvärmning: 10 750 kr
  • Försäkring: 6 000 kr
  • Renhållning: 2 580 kr
  • Hushållsström: 7 000 kr
  • Sotning: 700 kr
  • Väg/samfällighetsavgift: 3 200 kr

I samfällighetsavgiften ingår både snöröjning, vägunderhåll samt bryggplats (egen)

Tomt

Tomtarea 2915 kvm
Tomttyp Trädgårdstomt
Övrigt Fina gräsytor och buskar
Uteplats Stor altan i söderläge
Parkering Parkering i carport samt på grusad uppfart

Servitut, planbestämmelser m.m.

Planbestämmelser Byggnadsplan (1953-08-31)

Dokument

Området

Populärt pga sitt läge intill havet. Närhet till E18 vilket gör att du tar dig snabbt till och från tex Stockholm

Närområde

Rådmansö bageri

Räkna på ditt nya boende