Välkommen till detta mysiga hem med en fantastisk trädgård med fina stensättningar och blomster. Ett mycket fint hus i 1 1/2 plan med inredd övervåning där allrum och tre sovrum ryms varav ett med walkincloset och ett förråd, förberett för toalett med dusch. En trevlig detalj är trädetaljer på allrummets vägg som är från ett av träden som tidigare stod på tomten. På entréplan finns ett stort kök med köksö och fullt utrustad maskinpark. En köksö, väl placerad, blir en fin övergång till matrum och vardagsrum. Här finns en kamin centrerad i rummet. Utgång till altandäck med pergola och kvällsol. Ett större sovrum finns på entreplan med en garderobsvägg. Badrum med dusch och toalett. Groventre och tvättstuga med både frånluftsvärmepump och fjärrvärme.
Smålandsvillan, modell Kalmar, har en isolergrund som ventileras och håller ca 14 grader. Systemet är vattenburet till radiatorer. Ett mycket fint hus med bra energivärden syns även som resultat i Energideklarationen som får ett stort B.
I söderläge finns tomten som breder ut sig mot områdets allmänning. Det finns fina rabatter, trädgårdslust samt stenläggning pågår.