Charmigt parhus i gavelläge med garage och fri utsikt över ängar – Stora Lundby
Välkommen till detta idylliskt belägna parhus i eftertraktade Stora Lundby vid en återvändsgata, där naturen möter ett bekvämt boende.
Huset ligger i gavelläge, vilket ger en extra känsla av rymd, ljusinsläpp från tre väderstreck och en ostörd uteplats med fri vy över öppna ängar och vackra skogspartier.
Detta hemtrevliga boende kombinerar lantlig charm med modern funktionalitet. På entréplan möts du av en ljus hall, ett rymligt kök i klassisk stil och ett luftigt vardagsrum med stora fönster som vetter mot ängar. Härifrån når du även en altan, pool och trädgård i soligt sydvästläge – perfekt för sommarkvällar med utsikt över det öppna landskapet.
Ovanvåningen rymmer tre sovrum, varav det största har utsikt över ängarna, samt ett badrum. Huset har dessutom ett praktiskt garage i direkt anslutning samt uppfart med plats för flera bilar.
Här bor du i ett lugnt och familjevänligt område, samtidigt har du naturen precis utanför dörren – med skogsstigar, ängar och rikt djurliv som granne.
10 minuters promenad till bussen 848 som tar dit till Tungelsta och Västerhaninge!
Stora Lundby är en liten by mitt i Sorundas skogar 35 minuter med bil från stan. Det finns 11 parhus som byggdes 1990 & 3 fristående äldre villor varav den ena är Herrgården. Sammanlagt är det 25 hushåll varav många barnfamiljer.
Här finns hästhagar, porlande bäckar och fotbollsplan, en lekplats med gungor samt grillplats och stora gräsytor!
För oss som älskar vatten har vi Grindsjön som ligger 5 km från Stora Lundby men det är även nära till Gålö havsbad och Schweizerbadet i Dalarö.
Kontakta fastighetsmäklare Jannica Johansson för intresse! Jannica.johansson@mohv.se eller 0725550277.