Det sägs att livet handlar om några få ögonblick. Detta kan vara ett av dem. Med bara tre ägare under en period på över 100 år kan vi utan att överdriva mena att detta är en raritet. Att lotten är den, med råge, största lotten i området gör den ännu mer speciell. Stugan ligger längst norrut på föreningens mark och är lite sådär avsides placerad, privat om du så vill. Tomten är alltså väl tilltagen och dess avskilda placering gör att detta inte känns som en vanlig kolonilott, utan snarare som ett litet fritidshus med tillhörande tomt mitt i stan! På tomten finns bland annat flera äppleträd, päronträd, plommonträd, körsbärsträd, björnbär mm. Lotten har egen grind från Karlavägen, alldeles intill stugan.
Plantagelyckan i Lund bär på ett trefaldigt arv; i närheten låg på 1700-talet de ”plantager” där botanister bland annat experimenterade med mullbärsträd och silkesmaskodling, dock utan större framgång. Koloniområdet i modern mening föddes vid 1900-talets början, och dagens förening med SJ-förankring i slutet av 1920-talet.
En fin plats mitt i stan och ett ypperligt tillfälle för dig som söker en fristad att känna lugnet i. Stugan har nyligen genomgått en stor renovering, men det sista kvarstår för att få den färdig. Det som är gjort är:
- Nytt ytterväggar med isolering och diffusionsspärr.
- Nytt tak med spont, takpapp och plåt.
- Ny ytterdörr med tillhörande karm.
- Det som återstår att klä innerväggar och innertak med skivmaterial eller panel.
På lotten finns, förutom stuga om ca 13,5 kvm, även två mindre trädgårdsskjul bakom stugan för förvaring av redskap mm. Inom området finns gräsklippare och diverse trädgårdsredskap att låna, container för trädgårdsavfall samt WC.
Kommunalt vatten finns framdraget i tomtgränsen med avstängningskran. Stugorna i Plantagelyckans koloniförening har ingen elanslutning men det är inte ovanligt att montera solpaneler för att kunna generera ström för den som vill.
Välkomna att boka in er på visning!























