Visningar

Söndag 24 Maj KL: 11:45 - 12:15 Tidsbokad visning, föranmälan krävs! Boka
Boka visning

VILL DU VETA MER OM BOSTADEN?

  • Dela via:
Västra Kattarp/Hindby, Malmö

Poppelgatan 18B

Välkommen till denna ljusa och välplanerade tvåa om 52,5 kvm på attraktiva Poppelgatan 18B. Här bor du på ett trivsamt läge med närhet till både grönområden, service och goda kommunikationer. Lägenheten erbjuder en genomtänkt planlösning med generösa sällskapsytor och fint ljusinsläpp som skapar en inbjudande atmosfär genom hela bostaden samt en inglasad balkong som förlänger säsongen och blir en naturlig plats för avkoppling.

Riksbyggen Brf Tulpanen är en välskött och prisbelönt förening som uppmärksammats för sitt hållbarhetsarbete och sina långsiktiga investeringar i fastigheten. Här bor man i en stabil förening med fokus på kvalitet, trivsel och framtida underhåll.

Här bor du i ett omtyckt område med närhet till daglig service, matbutiker och grönområden samtidigt som kommunikationerna gör det enkelt att ta sig vidare in till stadskärnan och övriga delar av staden.

Information

Bostadstyp Lägenhet
Boarea 52.5 kvm
Upplåtelseform Bostadsrätt
Avgift 4714 kr/mån
Rum 2
Våning 4 av 4
Hiss Nej
Balkong Ja
Byggnadsår 1958
Pris 995 000 kr

Ansvarig mäklare
Simon Gaard
Reg. Fastighetsmäklare
0766-45 57 02
Skicka e-post ›› Läs mer om mig

Ljus och välplanerad tvåa, högst i huset med inglasad balkong

Planritning

Simon Gaard

Simon Gaard

Reg. Fastighetsmäklare

Vad är din bostad värd?

Jag hjälper dig med en kostnadsfri värdering. Skriv till mig nedan.

Poppelgatan 18B

Bostadsfakta

Allmänt

Antal rum 2
Boarea 52.5 kvm. föreningens information
Hiss Nej
Våning 4 av 4
Balkong Ja

Ekonomi

Lägenhetsnummer 23
Pris 995 000 kr
Avgift 4714 kr/mån
Kommentar till avgiften inkl vatten, avlopp, bredband, kabel-tv, bostadsrättstillägg. Ett obligatoriskt tillägg om 635 kr/mån tillkommer för värme. Den totala månadsavgiften blir därmed 5 349 kr.
Andel i förening 0,3092%
Andel av årsavgift 0,30922%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning 253 878 kr
Kommentar till indirekta nettoskuldsättning Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Uträkningen baseras på den senast tillgängliga årsredovisningen.

Förening

Föreningsnamn Riksbyggen Brf Tulpanen
Organisationsform Bostadsrätt
Organisationsnummer 746000-8266
Gatuadress Gullregnsgatan 2A
Postnummer 21363
Ort MALMÖ
Epostadress tulpanen1@gmail.com
Hemsida http://brftulpanen-malmo.se/
Äkta/oäkta förening Äkta
Allmänt om föreningen Riksbyggens Brf Tulpanen i Malmö är en äkta bostadsrättsförening. I föreningen finns 285 lägenheter, samtliga upplåtna med bostadsrätt. Det finns även 12 lokaler. Föreningen är belägen i kvarteret "Tulpanen" mitt emot Kattarpstorget i Malmö och innehar adresserna Gullregnsgatan, Poppelgatan och Jägersrovägen. Föreningen bildades i samband med byggnationen. Marken innehas med tomträtt som löper oförändrad till 2027-12-31. Ekonomisk förvaltare är Riksbyggen.

Hemsida
För mer information besök föreningens hemsida: http://www.brftulpanenmalmo.se/

Pågående renoveringar
2024 - Installation av nya tappvattenledningar i lägenheterna samt relining i alla lägenheterna.

Föreningen kommer ha IMD (individuell mätning och debitering) på varmvattnet. Projektet gällande byte av tappvattenledningar kommer att avslutas i maj/juni så troligen kommer det i bruk efter semestrarna. Reliningen kommer också att avslutas i maj/juni.