Visningar

Söndag 27 September KL: 14:00 - 14:30 Öppen visning, anmäl dig gärna via hemsidan! Boka
Boka visning

VILL DU VETA MER OM BOSTADEN?

  • Dela via:
Abrahamsberg, Bromma

Gustav iii:s väg 13

- Föreningen äger marken
- Låga avgifter med bredband inkluderat
- Hyresrätt som dold tillgång
- Social planlösning
- Genomgående bra ytskikt och kvalitativa material
- Stambytt
- Rofyllt och lugnt läge intill grönska
- Två balkonger

Välkommen till Gustav III:s väg 13 och Brf Ryttartorpet 1 som ha ett av Abrahamsbergs bäst bevarade smalhus! Här finner ni denna åtråvärda tvårummare, disponerad på 42 yteffektiva kvadratmeter med fina ytskikt, modernt kök och hela två balkonger. Lägenheten som präglas av ett härligt ljusinsläpp tack vare den genomgående planlösning och stora fönsterpartier har också detaljer så som fiskbensparkett av ek och tilltagen takhöjd.

Från det trivsamma vardagsrummet når du lägenhetens inbjudande balkong belägen i solsäkert sydvästläge med trivsam utsikt över grönskan intill, en privat plats för årets varmare dagar. Renoverat och fullt utrustat kök med tacksamma förvaringsmöjligheter i flertalet över- och underskåp samt rejält med arbetsyta på slittålig bänkskiva. Köket har öppnats upp mot vardagsrummet och vi har därför en halvt öppen planlösning som möjliggjort sittplatser mot köket, det här är verkligen en social bostad utöver det vanliga! Sovrum med plats för säng och förvaring samt tillgång till ytterligare en balkong.

Här bor du i ett lugnt och naturskönt område! För de bilburna finns det även 5 parkeringsplatser och 2 garageplatser i föreningen!

Lägenheten är belägen mitt i attraktiva Abrahamsberg med bara ett stenkast till Abrahamsbergs centrum! Här finner du all nödvändig service som mataffär (ICA), gym, caféer, pizzeria, sushi och tunnelbana som tar dig till Stockholm city på cirka 16 minuter via Alvik. På promenadavstånd finner du även Brommaplan med nödvändig service så som systembolag, matbutik och apotek etcetera. Här erbjuds också enastående kommunikation i form av flertalet bussar, t-bana och flygbuss. I närområdet återses gamla Brommas villakvarter med idylliska torg där några få butiker och caféer avlöser varandra. Populära motionsspår, bad, utegym och grönområden återfinns samtliga inom bostadens närområden, däribland runt Lillsjön, Olovslundsparken, Ålstensängen samt Solviksbadet som du tar dig till längs med Mälarens vatten. En kort promenad bort ligger även Judarskogens naturreservat med dess fridfulla skog, vatten och natur!

Information

Bostadstyp Lägenhet
Boarea 42 kvm
Upplåtelseform Bostadsrätt
Avgift 3256 kr/mån
Rum 2
Våning 1 av 3
Hiss Nej
Balkong Ja
Byggnadsår 1939
Pris

Ansvarig mäklare
Daniel Fredricson
Reg. Fastighetsmäklare
0761-76 00 25
Skicka e-post ›› Läs mer om mig

Unik tvårummare med två balkonger, social planlösning och en förening som äger marken!

Planritning

Daniel Fredricson

Daniel Fredricson

Reg. Fastighetsmäklare

Vad är din bostad värd?

Jag hjälper dig med en kostnadsfri värdering. Skriv till mig nedan.

Gustav iii:s väg 13

Bostadsfakta

Allmänt

Antal rum 2
Boarea 42 kvm. föreningens information
Hiss Nej
Våning 1 av 3
Balkong Ja

Ekonomi

Lägenhetsnummer 7
Avgift 3256 kr/mån
Kommentar till avgiften inkl. värme, VA & bredband
Driftkostnad
  • Hushållsström: 1 392 kr

Summa kr/år: 1 392kr

Pantsatt Ja, bostaden är pantsatt. Kontrollerad 2026-09-03
Andel i förening 7,168%
Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning 250 968 kr
Kommentar till indirekta nettoskuldsättning Bostadsrättens indirekta nettoskuldsättning baseras på föreningens skulder/lån minus föreningens räntebärande tillgångar och likvida medel. Uträkningen baseras på den senast tillgängliga årsredovisningen.

Förening

Föreningsnamn Brf Ryttartorpet 1
Organisationsform Bostadsrätt
Organisationsnummer 769609-2472
Gatuadress Gustav III:s Väg 13
Postnummer 16830
Ort BROMMA
Epostadress brfryttartorpet1@gmail.com
Äkta/oäkta förening Äkta
Allmänt om föreningen Brf Ryttartorpet 1 är en av få föreningar i Abrahamsberg som faktiskt äger marken som föreningens fastighet står på! Föreningen bildades 2003 och är en äkta bostadsrättsförening som består utav 13 lägenheter, 12 lägenheter med bostadsrätt och 1 lägenhet med hyresrätt. Föreningens byggnad anses vara ett av Abrahamsbergs mest välbevarade smalhus och av särskilt kulthurhistoriskt värde.
Föreningens ekonomi Föreningen planerar att höja avgifterna med 5% från och med årsskiftet (kontrollerat 2026-09-03)
Äger föreningen marken Ja
Antal lägenheter 13
Antal hyresrätter 1
Renoveringar 2004 - Målning av trapphus
2005 - Tvättstuga
2006 - Stambyte
2006 - Elstigare
2007 - Fjärrvärme
2008 - Fönstermålning utvändigt
2009 - OVK
2010 - Tilläggsisolering av vindarna
2010 - Säkerhetsdörrar
2012 - Nya balkonger
2013/2014 - Nya stamventiler och termostater samt injustering värmesystemet
2014 - Fönster i trapphus
2016 - Renovering av fönster i lägenheterna inkl insättning energikassett
2018 - Ommålning garageport
2019 - Rensning ventilationskanaler
2019 - Ombyggnation ventilationskanal i marklägenheten
2019 - OVK
2020- Energideklaration
2021- Byte WS-pump
2021/2022- Radonmätning
2025- OVK

Föreningen har inga större renoveringar planerade (kontrollerat 2026-09-02)
Parkering Föreningen har 5 parkeringsplatser som kostar 275kr/mån samt 2 garageplatser som kostar 1320kr/mån. F.n 3 personer i kö till parkeringsplatserna, ingen i kö till garage (kontrollerat 2026-09-02)
Tv och bredband Kabel-TV och bredband levereras av ComHem.
Föreningen tillåter juridisk person som köpare Nej

Byggnad

Typ av byggnad Flerbostadshus
Boarea 42 kvm
Byggnadsår 1939
Uppvärmning Fjärrvärme
Ventilation Självdrag

Rum

Hall

Väl inne bakom säkerhetsdörr sätter vi fötterna på ett slittåligt klinkergolv. Avhängning till höger samt flertalet garderober.

Kök

Modernt och snyggt kök med tidlösa vita skåpsluckor och minimalistiskt uttryck. Här finns maskinell utrustning i form av induktionshäll, kombiugn (ugn/mikro), integrerad diskmaskin, integrerad kyl/frys och spisfläkt. Rejäl arbetsyta på slittålig bänkskiva och gott om förvaring. Öppning mot vardagsrummet skapar en naturlig social koppling samt erbjuder sittplatser mot köket.

Vardagsrum

Ett fantastiskt vardagsrum med härligt ljusinsläpp och vacker inramning av naturen intill. Vardagsrummet pryds av attribut såsom fiskbensparkett, ordentlig takhöjd och läcker fönsterbänk i sten. Förvaring finns genom flertalet garderober. Här finns gott om plats för soff- och tv-möblemang samt matgrupp om så önskas.

Utgång till den rofyllda balkongen i sydvästligt läge med utsikt mot grönskan intill. Möbleras upp med soffa eller cafebord och stolar. Här kan ni verkligen njuta under sommarmånaderna!

Sovrum

Sovrummet erbjuder plats för säng och förvaring. Utgång till lägenhetens andra balkong som, i högt läge, vetter mot föreningens baksida.

Badrum

Helkaklat och fräscht badrum med kommod, wc och dusch med glasdörrar. Förberett för enkel installation av tvättmaskin.

Energideklaration

EnergiklassF
Utförd Ja, 2019-12-17
Primärenergital 199

Övrigt

Övrigt Säljaren disponerar två förråd i källaren, varav ett är ett sk matkällarförråd.

Dokument

Området

Område

Abrahamsberg är ett mycket lugnt och charmigt område centralt beläget i Bromma med smidig access mot city med tunnelbanan. Området består främst av flerbostadshus byggda på 1940-talet där detta är mycket välbevarat och ger området en mycket god standard idag. Livsmedelsbutiker finns och egen tunnelbanestation. Granne med området ligger gamla Brommas villaidyll med pittoreska små torg och butiker lite varstans. På ca 15-20 minuters gångväg finns Mälaren med vackra vandringsstråk och badplats. Bland annat Solviksbadet med eget fik och gym.

Närområde

I Abrahamsberg finns bra närservice i form av ICA-butik, vårdcentral, caféer, sushi och diverse andra småbutiker. Vid Brommaplan finns även systembolag, supermarket, bibliotek, apotek och annat som är viktigt. Avståndet är inte heller långt till Bromma Blocks med stort shoppingcenter.

På kort promenadavstånd så hittar vi numera också den populära brommaaffären Garpes Livs i ny tappning längs med Västerled. Ett brett utbud av kvalitativa produkter och livsmedel.

Kommunikation

Från tunnelbanestation Abrahamsberg tar det endast 15 min in till Stockholms city. Från Brommaplan avgår flera bussar mot bl.a. Sundbyberg, Solna och Mälaröarna samt flygbussar mot Arlanda.

Parkering

Taxa 5 gäller i området. Möjlighet till boendeparkering för 300 Kr i månaden.

Övrigt

Abrahamsbergsskolan är en F-9 skola som har ett bra läge mitt i området. Ett flertal förskolor finns och är utspridda över hela området. För de äldre eleverna finns Bromma gymnasium på gångavstånd.