Totalt 190 m² välplanerat och besiktigat enplanshus längst in på återvändsgata i barnvänligt område nära både förskola och hav!
+ Goda förvaringsmöjligheter, stort inbyggt dubbelgarage och ca 80 m² inredningsbar källare
+ Altaner i bästa solläge (syd, väst och öst) med sol från morgon till kväll
+ Sociala ytor och täljstenskamin
+ 2 badrum, bastu, tvättstuga och rymligt kök
+ Flexibel planlösning med möjlighet till 4 sovrum på entréplanet och inredningsbar stor källare
+ Fiber indraget för snabbt bredband
+ Radonmätt med godkänt resultat: 30 Bq/m³
+ Besiktigad och försäkrad
+ Låga driftkostnader gör att du kan amortera eller resa mer
+ Totalt 190 m² med flexibla möjligheter, därutöver finns även ett större ej uppmätt källarutrymme om ca 60 m²*
Längst in på lugn gata utan genomfartstrafik, omgiven av lummig grönska, finner du denna trivsamma villa med stora möjligheter!
Välkomnande entré med mindre trädäck och hall med inbyggd garderob och plats för avhängning. Här finns ett sovrum med en garderob och fönster i öster utan insyn.
Helkaklade badrum 1 har duschplats med duschväggar i glas och grått klinkergolv, praktisk handduksvärmare, kommod och WC. Badrummet renoverades ca 2021 och här finns dessutom en bastu.
2 insynsfria sovrum varav det ena har både fönster och altanutgång i söder samt god förvaring i skjutdörrsgarderober. Mellan dessa sovrum ligger rymliga badrum 2 vilket är i original med kaklade väggar i ljusblått, fönster, inbyggt badkar, våtrumsmatta, kommod och WC.
Rymligt avdelningsbart vardagsrum i västläge med härlig täljstenskamin (Contura) som naturlig samlingspunkt under kyliga vinterkvällar. Rummet är parkettbelagt och kan delas av om man önskar ett 4:e sovrum. Utgång till altan i väster med sol under stor del av dagen - den perfekta platsen för sommarens måltider och avkoppling.
Köket är stort och ljust med arbetsytor under ljust kakel och överskåp. Här finns en stor matplats vid burspråk i öster som ger ett härligt ljus. Köket har äldre inredning med god förvaring i både under – och överskåp samt vitvaror i form av hällspis med dubbelugn (Electrolux), diskmaskin (Electrolux) samt kyl och frys i fullhöjd (båda Electrolux).
Äldre tvättstuga utrustad med tvättmaskin och torktumlare (båda Electrolux) samt tvättbänk med ho. Tvättstugan har även österfönster, våtrumsmatta och garageingång.
Stort insynsfritt dubbelgarage om ca 52 m² med dubbla slagportar samt fönster och trädgårdsutgång i väster. Här finns även tvättho och vindslucka upp till vinden som erbjuder ytterligare förvaring.
*Totalt 190 m² fördelat på 118 m² boarea och 72 m² biarea (denna är i sin tur fördelad på garage om 52 m² samt källarförråd om 20 m²), därutöver finns även ett större ej uppmätt källarutrymme om ca 60 m² (vilket innebär att hela källaren är ca 80 m² fördelat på 3 rumsutrymmen) som med fördel kan inredas då det har god takhöjd och stora möjligheter. Här finns bl a golvbrunn så varför inte bygga ett hemma-spa eller en uthyrningsdel?
Tomten är inbjudande med såväl plan yta som sluttning, gräsmatta och fruktträd - en trivsam plats för både avkoppling och umgänge. Förutom en rejäl uppfart med plats för flera bilar finns ytterligare parkeringsmöjlighet vid den delen av tomten som vetter mot Skjutarvägen nedanför.
Radonmätning utförd 080520 med godkänt resultat: 30 Bq/m³.
Ca 5 minuters promenad till Skogslundens förskola, 10 minuters promenad till Skärgårdsstadsskolan med F-9 och därefter ytterligare 5 minuter till Skärgårdsstads förskola. Vid Skärgårdstadsskolan finns även Skärgårdsstadshallen är stor idrottshall som används flitigt av olika Idrottsföreningar.
Här bor ni med omedelbar närhet till både hav och natur, men med bara ca 15 minuters bilfärd till Åkersberga centrum och dess utbud av butiker, restauranger, husläkare, apotek med flera. Smidiga kommunikationsmöjligheter i området via buss, närmaste busshållplats finns ca 150 meter från huset, buss 622 & 622x.
Härliga badplatser i Skärgårdsstad finns både vid havet och vid Solbergasjön. Båthamnen består av 340 platser och möjlighet finns att köpa eller hyra båtplats. På cykelavstånd ligger även Skärgårdsstads havsbad med både klippbad och sandstrand samt bastu med brygga i separat förening. För mer info om familjevänliga Skärgårdsstad: skargardsstad.se samt skargardshamnen.com












































