Välkommen till denna söta villa, belägen i natursköna och havsnära Sörmjöle. Villan präglas av charm och värme och har en trevlig planlösning. Entréplan disponerar hall, renoverat kök, vardagsrum och helrenoverat kaklat/klinkrat badrum. Övre plan fördelar trivsamt en möblerbar hall, två sovrum, klädkammare och wc.
Fin tomt med gräsmatta, äppelträd och bärbuskar med den porlande bäcken alldeles intill. Grusad uppfart med plats för flera bilar. Här bor man med närhet till havet med fina stränder, naturen och fina skid- och skoterspår på andra sidan vägen under vintern. För löpning och promenader finns flera fina vägar; både längs havet och i skogen. Bryggcafé under sommaren i Brännäset! I Sörmjöle finns också förskola, skola och livsmedelsbutik.
Välkommen att boka din visning!
-VILLA SOM PRÄGLAS AV CHARM OCH VÄRME
-NATUR- OCH HAVSNÄRA
-HELRENOVERAT BADRUM OCH KÖK
-RYMLIG TOMT MED FINA PLANTERINGAR
-GRUSAD UPPFART MED PLATS FÖR FLERA BILAR
ENTRÉPLAN
HALL
Från husets fina farstukvist kliver du in i hallen där man har möjlighet att hänga av sig ytterkläder via hatthylla och egen klädkammare. Mönstrade moderna tapeter pryder väggarna och på golvet ligger träfanérgolv.
KÖK
Det renoverade köket erbjuder vita köksluckor med goda arbetsytor och bra förvaring. Fönstret ovanför arbetsbänken ger bra med ljusinsläpp. Arbetsbänken består av laminat och ovan den sitter vitt kakel. Köket erbjuder kyl/frys, spis med ugn, fläktkåpa och diskmaskin. Från köket tar du dig upp på husets övre plan och ut på gården.
VARDAGSRUM
Härligt ljust vardagsrum med fönster i tre väderstreck. I mitten av rummet pryder den vackra ”Byskekaminen” sin plats. Den värmer gott kalla dagar. Här finns plats för både soffgrupp- och matplats. Träfanérgolv från köket sträcker sig även till vardagsrummet och väggarna är klädda med vitmålade träpanel.
BADRUM
Med ingång från hallen når man det charmiga helrenoverade badrummet som erbjuder wc, dusch med vikbara duschväggar, handfat med kommod, inkaklad spegel, vägghyllor, väggskåp och en mindre hylla samt tvättmaskin och torktumlare. Här finns en elektrisk fuktstyrd fläkt. Ytskikten består av klinker med elgolvvärme och kakel på vägg.
ÖVRE PLAN
Väl uppe på övre plan finns hall, wc, klädkammare och två sovrum.
HALL
Möblerar hall som är inredd med målade väggar i en blå nyans och träfanérgolv.
SOVRUM 1
Det mindre sovrummet rymmer fem fina garderober med otroligt god plats till förvaring. Väggarna är målade i en lindbloms grön färg och på golvet ligger träfanérgolv.
SOVRUM 2
Stort fint sovrum med snedställt tak målat i vitt. Ljus mönstrad tapet klär väggen och golvet är av träfanérgolv.
WC
Här finns wc, handfat, spegel och skåp. Våtrumsmatta och tapet.
RENOVERINGAR GJORDA PÅ FASTIGHETEN
2020
-Målning trappan
-Målning panelen i vardagsrummet
-Vedskjul byggs
-Komplettering 2 nya element stora sovrummet
2018
-Ny kyl/frys och diskmaskin
2017
-Nytt badrum (kakel, klinker, torktumlare installeras, gamla tvättmaskinen behålls)
-Tapetsering stora sovrummet
2016
-Nytt kök (spis köpt begagnad, kyl/frys samt diskmaskin köps 2018, se ovan)
-Panel väggarna i vardagsrummet
-Ny braskamin (Byskeugn) med ny skorsten
-Tapetsering hall
-Tapetsering och målning kök
-Ny el (bl.a. jordfelsbrytare)
-Nya element Adax
-Nya eluttag, samt en strömbrytare, Renova, bottenvåningen
-Målning övre hall
-Målning lilla sovrummet
-Vänder ytterdörren (gick tidigare inåt), samt målar den och byter handtag
-”Lyfter” golvet som tidigare sviktade på vissa ställen
-Fiber/bredband installeras
-Nya ventillock i metall (tidigare i plast)
BRA ATT VETA
-Fiber finns indraget till fastigheten via Sörmjöle IT förening. Kostnad: 297 kr/månaden. Leverantör: A3. www.mjole.com
-Parabolantenn lämnas kvar.
-Kaminen är nyligen sotad 2021, inga anmärkningar.